Глобална карта на риска разкрива най-опасните държави и градове се посещение по света. Израел, Ливан и Иран са сред най-опасните места за посещение през 2025 г., според Световната карта на риска, която разкрива къде туристите е най-вероятно да се сблъскат със заплаха за сигурността си.
Картата е изготвена въз основа на риска от политическо насилие, социално недоволство, насилствени и дребни престъпления, както и последици от климатични промени, като всички тези фактори са анализирани от Safeture и Riskline. Като цяло, ситуацията със сигурността се е влошила в 77 държави. Буркина Фасо, Либия и Мианмар също бяха добавени към списъка с най-опасните държави. Сред най-безопасните за посещение места в Европа са Германия, Швейцария, Люксембург, Белгия, Финландия, Исландия и Норвегия, където рискът е определян като „незначителен“.
Великобритания, заедно с Франция, Испания и Швеция обаче са поставени в категорията „умерен риск“, като рискът в Италия, Нидерландия и Полша също е по-висок.
Сред ключовите фактори за това са политически вълнения, публични демонстрации и природни предизвикателства като бури и наводнения. Преди това в списъка с държави с „екстремен“ риск за безопасността бяха държави като Сомалия, Сирия, Судан, Йемен и Украйна, които продължават да бъдат считани за високорискови зони за посещение, посочва Daily Mail.
Ситуацията със сигурността се подобрява в други държави. Аржентина, Армения, Босна и Херцеговина, Китай, Мароко и Куба се изкачват до втората категория с „умерен риск“.
По отношение на безопасността в отделни градове, швейцарската стoлица Берн е считана за най-безопасният град за посещение в света, следван от Доха, Мелбърн, Монреал, Мускат и Отава.
За много безопасен град още е считан Сеул, макар че след събитията от последните с обявяването и отмяната на военно положение в страната и сблъсъците между протестиращи и армия и полиция това може да се промени.
Сред най-опасните градове са Сана в Йемен, Бейрут в Ливан и Газа. Една луксозна туристическа дестинация, която преди това бе в категорията „изключително безопасна“ вече е отбелязана със „среден риск“ за 2025 г.
Политическата нестабилност на Малдивите е нараснала, в комбинация с увеличение на социалното напрежение и религиозния екстремизъм, като тези фактори са допринесли за промяната категорията на страната. Нарастващите последици от климатичните промени, като наводнения и брегова ерозия също влошават ситуацията. При изготвянето на картата е взето предвид и състоянието на местното здравеопазване.
Анализът показва, че здравната инфраструктура е особено лоша в страни като Афганистан, Бангладеш, Камерун, Централноафриканска република, Хаити, Мианмар, Южен Судан, Судан, Венецуела и Йемен. Медицинските заведения там са неадекватни, а достъпът до основни лекарства и спешна медицинска помощ е силно ограничен.
Болести, които са лесно лечими в други части на света, биха могли да се превърнат в реална заплаха там, според доклада на Safeture и Riskline. Разработената от двете компании карта се обновява постоянно съобразно актуалните събития.