Новини Събития

Вече сме в Шенген: Кой влезе първи през Кулата?

   


От днес България е пълноправен член на Шенген. На ГКПП “Кулата” митничарите символично вдигнаха бариерата, след което си направиха обща снимка със служителите на „Гранична полиция“, НАП И Митниците.

Първи влезе на граничен пункт Кулата, преминавайки транзит през Промахон - Георги Манов от Петрич. Той пътува всеки ден от Петрич до Неа Петрици. Мъжът изрази задоволството си, че вече се минава много лесно и километричните опашки ще останат в историята, предаде БГНЕС.

Служителите на „Гранична полиция“ подариха на първите преминали - два леки автомобила и един ТИР - мускалчета с розово масло. 

Камионът влезе с клаксон, без да спира за обработка на митницата. 

Така славещият се със своите огромни опашки особено през лятото ГКПП „Кулата-Промахон“ остана в миналото. Сухоземният Шенген е предимство за всички българи. 

"Специално от Благоевград дойдох на Кулата, за да мина и да видя, дали наистина всичко е безупречно, така както се говори по телевизията. Минах без проблеми! Това е една различна Нова година от всички останали, без тежки празненства на маса. Да видим как е една различна Нова година в приемането ни в Шенген.  Това е основната причина, поради която не празнувам по обичайния начин, както се празнува Нова година, а да дойде човек на място, да види нещо различно и историческо за цялата наша държава", коментира пред bTV Момчил Ангелов.

"Историческо събитие, няма как да не се каже, и венец на усилието на мноо хора... От Гърция до Финландия - най-северната точка, и Португалия - най-западната, може да се преминава без граница", коментира служебният премиер Димитър Главчев.

С настъпването на 2025 г. България най-накрая влезе в Шенген, правейки своята предпоследна крачка към пълната интеграция в Европейския съюз. От днес българските граждани и бизнес вече няма да се редят на опашки по границите. 

Историческото решение за окончателното ни приемане бе взето на Съвета на Европейския съюз от 12 декември 2024 г. Заедно с България влиза и нашата северна съседка Румъния.

След влизането на България в зоната за свободно движение на хора и стоки проверките вече няма да се извършват по границите.

Снимка: БГНЕС

Кабинките на граничните пунктове, в които се проверяваха документите ни за самоличност, ще се изпразнят и ще преминаваме без да спираме. Проверки ще се извършват само на случаен принцип и въз основа на предварителен анализ на риска.

Снимка: БГНЕС

Цели 13 години продължи пътят на България и Румъния към Шенген. Въпреки че двете държави бяха изпълнили всички технически изисквания още преди много години, Нидерландия и Австрия препъваха двете държави, налагайки им вето.

Снимка: БГНЕС

Големият пробив дойде в края на 2023 г., когато бе взето решение да бъде вдигнат Шенген по въздух и вода. През есента на тази година Виена се отказа и от последните си условия, което направи влизането на София и Букурещ възможно.

Икономическият и психологически ефект от членството на България и Румъния в зоната за свободно движение е безспорен и той ще бъде почувстван от всички много скоро.

 

Едновременно с това нараства и отговорността на България за сигурността на Обединена Европа, превръщайки ни в нейната истинската сухопътна входна врата за държавите от Близкия изток, Азия и Африка.