Те ще наподобяват досега познатите туристически паспорти, посветени на "100-те национални туристически обекта", като за всяко едно, описано в тях място или събитие, ще бъде поставян индивидуален печат
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът "Петрич без граници" беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България.
Целта на проекта е да се популяризира културно-историческото и природно богатство на община Петрич, което се оказва, че не е добре познато на туристите у нас и по света.
"Това е една моя сбъдната мечта. Като човек лично и като организация, чиято кауза е да възпитаваме обич към Родината и Отечеството си, ние се стараем да възпитаваме обич и към родния край и да го популяризираме. Всъщност, идеята на проекта е, да създадем туристически паспорт и онлайн пътеводител, като в него ще бъдат включени както обектите от национално значение, така и всички онези малки неща, които са важни за обществеността и които могат да провокират туристическия интерес към местните забележителности, култура, туризъм, история и събития", съобщи за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение "Млад планинар" - Петрич.
Медията ни също подкрепя инициативата, като в нея могат да се включат всички жители на община Петрич, други средства за масова информация, туристическият бизнес, както и всеки, който може да сподели нещо любопитно и не толкова познато за петричкия край.
"Всички сме хора с различни интереси, а Петрич, като район дълго време стоял зад бариера, е не толкова познат за туристите. Масовият туризъм все още е свързан с националните ни обекти, но има и немалък процент туристи приключенци, търсачи на нещо ново. За това, най-добрите предложения идват от самите местни хора, но за съжаление, не всички от тях са добре запознати с местното богатство. Нашият район е богат на история и на забележителности, но когато то е споделено от душа, добива по-голяма популярност", допълни Гергана Сандъкчиева.
Стойността на проекта е 14 997 лева, като средствата ще бъдат използвани за създаването на туристическия паспорт и онлайн пътеводителя. Идеята е на първо време в тях да бъдат включени около 45 туристически обекта и събития. В началото туристическите паспорти ще бъдат около 100, но при интерес от страна на туристите, да бъдат отпечатани и още. Те ще наподобяват досега познатите туристически паспорти, посветени на "100-те национални туристически обекта", като за всяко едно, описано в тях място или събитие, ще бъде поставян индивидуален печат. Това ще се случва в най-близките населени места, като първите туристически паспорти трябва да бъдат готови до края на месец май.
"Така се надяваме да подпомогнем местния бизнес и икономика на общината. Вярваме, че по този начин, хората ще опознават не само забележителностите, но и туристическия бизнес, възможностите за почивка, за хранене и местата за настаняване. Вече имаме подкрепата и на община Петрич. Убедени сме, че във времето, това може да стане трайно и да бъде надграждано, да оставим трайна следа и след нас", коментира още председателят на Сдружение "Млад планинар - Петрич.
Онлайн пътеводителят ще бъде поместен на сайта на сдружението, като амбицията е информацията в него да бъда актуална и да се обновява постоянно. От него туристите ще могат да получават достоверна информация както за забележителностите в дадено населено място, така и за това, как се развива даден археологически или исторически обект, кои са най-близките събития в района, къде са най-близките хотели и къщи за гости. Ще се представят и различните сезони в този край, за да бъде още по-популярна петричка община за българските и чуждестранни туристи.