Популярна испанска туристическа дестинация е готова да въведе полицейски час в барове, ресторанти и нощни клубове. Причината - оплакванията от шум от местните жители.
Властите в популярния испански регион Коста Бланка Аликанте одобриха нов закон, който се очаква да влезе в сила преди началото на пиковия празничен сезон през пролетта.
Според него, баровете ще трябва да затварят в 00.30 ч. в делничните дни и в 1 ч. сутринта в петък, събота и в навечерието на националните празници. Нощните клубове ще трябва да затварят вратите си в 1 през делничните дни и в 3 часа сутринта през уикенда.
Откритите площи на заведенията трябва да бъдат намалени наполовина, докато тези, на които е разрешено да останат отворени, трябва да бъдат разчистени 30 минути преди затваряне, съобщава The Olive Press.
Спират да се издават нови лицензи на заведения с тераси, нощни клубове, барове, ресторанти, кафенета, караоке барове и дори зали за бинго.
Полицейският час важи за два района на град Аликанте, определени като акустично наситени зони. Те включват части от Стария град и района около Calle Castaños.
Полицията ще следи спазването на работното време, разчистването на терасите и напускането на района от празнуващите. Очаква се решението да засегне и денонощните магазини, които също ще трябва да спазват новото законодателство.
Този ход е част от поредицата инициативи, насочени към намаляване на броя и въздействието на туристите в Испания.
Пренаселеността, изчерпващите се ресурси и растящите недостиг и разходи за жилища се превърнаха в належащи проблеми в цялата страна, особено в големите градове.
В резултат, Малага и Барселона затегнаха разпоредбите за краткосрочните имоти под наем, използвани предимно от туристи.
Проучване на YouGov от 2024 г. установи, че близо една трета от хората, живеещи в Испания, казват, че в страната им има твърде много чуждестранни туристи.
Действията срещу свръхтуризма достигнаха своя връх през юли 2024 г., когато хиляди жители на Барселона пръскаха с вода ресторанти в туристическите зони по време на протест срещу масовия туризъм.
Протестиращите приканваха „туристите да се прибират“ вкъщи и носеха плакати с надписи „Стига! Нека поставим граници на туризма“.