23:33
Четвъртък,
17 Апр 2025
Турагенции

The Explorers Club Bulgaria и проф. Николай Овчаров канят българи да изследват Китай

   

Величествен Китай е новата програма на The Explorers Club Bulgaria
  Карта холидей

The Explorers Club Bulgaria кани всички българи да се присъединят към изследователските пътувания до Китай с известни учени. В програмата „Величествен Китай“ ще участват археологът проф. Николай Овчаров и проф. Климент Найденов, водещ учен в сферата на науките за Земята и хората и декан на Геолого-географския факултет към Софийския университет. Туроператорът, който прави пътуването, е „Карта холидей“.

Датите на тръгване са няколко – 21 април, 5 септември, 14 септември и 17 октомври, като изследователската екскурзия продължава по 10 дни. През този период ще бъдат посетени Шанхай, Сиан, Пекин, Теракотената армия, Великата китайска стена.

Пекин е първата спирка,

а името на космополитната столица на Китай означава „Северна столица“, обясни пред TravelNews проф. Климент Найденов, който е и председател на The Explorers Club Bulgaria. Групата ще се отправи към централния район Dongcheng, за да посети улица Wangfujing - най-старата, най-известната, модерна и просперираща търговска улица в Пекин. Простира се 1600 м. в центъра на града и е сравнявана с Шан-з-Елизе в Париж. Историята на улицата датира от преди 700 години, от времето на династия Мин, когато на това място се развивала търговска дейност. През 18-19 век тук се издигали благороднически имения, а днес е оживена улица, изпълнена с магазини за традиционни стоки и бутици на световноизвестни марки. Пекин е град с над три хилядолетна история и административен център на Китай повече от 850 години.

Целодневната обиколка на "Северната столица" започва с посещение на най-големия площад в света - Тянанмън /Площад на небесното спокойствие/, на който е разположен мавзолеят на видния китайски политик Мао Дзедун. От двете му страни се издигат сградите на Националния исторически музей и Великата зала на народа, използвана за законодателни и церемониални дейности от правителството на КНР. В северния край на площад Тянанмън е разположен величественият вход на Императорския дворец.

Пешеходната разходка

продължава с посещение на Забранения град, известен още като Зимният императорски дворец Гугун, откъдето почти 500 години, 24 императори от династиите Мин и Цин са управлявали страната. Със своите 980 сгради и 9999 стаи, дворецът е обявен за обект на ЮНЕСКО през 1987г. Ще посетите панорамната площадка на върха на Хълма Дзиншан, разположен в северния край на Забранения град - някогашна частна имперска градина, прикрепена към територията на двореца. Днес това е един от най-популярните паркове и най-високата точка в Пекин, от където ще се насладим на невероятни гледки към Забранения град. Разходката ще продължи с Парка Бейхай – една от най-старите, най-големите и най-добре запазени древни императорски градини в Китай. Първоначалното му оформление през 11 век, било с цел да имитира известни живописни места в различни региони на Китай. По-късно е разширяван от пет династии с павилиони, дворци, храмове, мостове и красиво езеро, в центъра на което се издига „Островът на нефритените цветя“ с Бялата дагоба – 40-метрова будистка ступа, построена в чест на посещението на 5-ия Далай Лама през 1651г.

Посещение на Стария Пекин –

живописният район около езерото Хоухай, където днес се намира един от най-старите традиционни квартали в Пекин, с тесни улички “хутонг”, създаден преди повече от 700г. от династия Юан. В миналото езерото било запазено за развлечение на императорското семейство, а днес е популярно място с нощния си живот, магазини, крайбрежни кафенета, чайни и аромата на традиционни пекински закуски. Ще се впуснете в „хутонг тур” с рикши в старата част на Пекин.

Ден 4 е посветен на

Великата китайска стена -

едно от 7-те чудеса на света и символ на Китай. Тя е най-дългата, изградена от човешка ръка структура в света, строена от над 20 династии в историята на Древен Китай, за да предпазва северните граници на страната от нахлуващи за грабежи номадски племена и монголите. Общата дължина на всички участъци от Великата китайска стена, построени някога, възлиза на над 21 000 км. Най-мащабното строителство започва при династия Мин /14-17 век/, и стената от това време е най-добре запазеният участък, дълъг около 6 000 км. Китайската стена се извива през планини, долини и гори, подобно на опашка на гигантски дракон. Това уникално архитектурно творение е най-голямото защитно съоръжение на Земята, видимо от Космоса, и безусловно свидетелства за величието на Древен Китай.

Предвидено е посещение на фабрика за производство на нефритени изделия, след което ще се отправите към Летния дворец в Пекин – бивша лятна резиденция на императорското семейство, с една от най-големите и добре запазени императорски градини в Китай. Сред най-атрактивните места са Дългият Коридор, езерото Кунмин и Хълмът на дълголетието. Продължава се към Пекинския олимпийски парк, където ще видите отвън Националния стадион "Гнездото" /във формата на птиче гнездо/ и Националния плувен център /Воден куб/, където се проведоха Олимпийските игри през 2008 г.

Следва Небесният храм

Това е най-големият храмов комплекс в Китай, разположен в южната част на Централен Пекин. Съставен е от храмови сгради, построени през 1 420 г. за тържествени церемонии и молебени на императорите като върховни жреци. Всяка година по време на зимното и лятно слънцестоене, от тук императорите на династиите Мин и Цин, са отправяли молитви към Небето за добро време и добра реколта, и това била една от най-важните церемонии на имперски Китай. До 1916г. територията на Небесния храм е забранена за достъп от обикновените граждани. В него имал право да влиза само императорът, тъй като се вярвало, че е "Син на Небето" и само той можел да общува с боговете от името на народа си. Най-важната и впечатляваща сграда в комплекса е “Молитвената зала за добра реколта”, която е един от символите на Пекин.

Сиан

влиза в изследователската екскурзия. В превод „Западно спокойствие“ е една от четирите велики древни столици на Китай и сред най-старите градове в страната. Той е бил начална точка на древния Път на коприната и днес е запазил най-голям брой от своите исторически и културни съкровища.

Обиколката започва с посещение на гробницата на Първия китайски император Цин Шихуан и Музеят на теракотената армия, наричана Осмото чудо на света! Изработването на уникалната армия от над 8 000 глинени фигури на воини в естествен ръст започва през 246 г.пр.н.е., скоро след като император Цин се възкачва на трона /тогава на 13 г./ и продължава 36 години. Те са създадени, за да охраняват гробницата на Императора и пътуването му към Отвъдния свят. В стройни редици са подредени пехотинци, кавалерия, коне, бойни колесници, стрелци, командири - всеки един от тях с уникални черти на лицето! Това невероятно човешко творение е останало скрито под земята в продължение на векове, когато случайно бива открито от местни фермери, копаещи кладенец, през 1974 г.

Предвидена е и обиколка на Стария град с Камбанената кула и посещение на Барабанната кула. До началото на 20 век камбаната биела на разсъмване, а огромният барабан по залез слънце, за да информират жителите за началото и края на деня. Също така и ще посетите Голямата пагода на дивата гъска - свещен храм и хранилище на ценни будистки ръкописи и изображения на Буда, донесени от Индия през 7 век, считана за символ на Сиан.

„Продължаваме с посещение на градската стена на Сиан /ЮНЕСКО/ – една от най-старите, най-големите и единствената напълно запазена древна градска стена в Китай, издигната като отбранително съоръжение по времето на династия Тан и надстроена и разширена от първия император на династия Мин през 14 век“, разказва проф. Найденов. Стената, с дължина около 14км, някога ограждала Стария град в голяма правоъгълна площ, а днес разделя Сиан на вътрешна и външна градска зона. От върха на укреплението се откриват невероятни гледки към града, наблюдателните кули, водните ровове, портите, подвижните мостове и зелени площи.

В Шанхай

Ще видите центъра на финансовата столица на Китай. Модерният мегаполис често е наричан “Париж на Изтока” или "Китайският Чикаго". Пешеходна разходка и време за шопинг по оживения и модерен булевард Nanjing Road - първият търговски булевард в Китай, известен като най-доброто място за пазаруване, сравняван с Пето авеню в Ню Йорк и Шан-з-Елизе в Париж. Булевардът започва от изкуствения кей Тhe Bund, в центъра на Шанхай, и продължава в западна посока, а в средата му е разположен Народния площад - политическия и културен център на града. Ще видите известните забележителности, разположени в района, като сградата на Общинското правителство на Шанхай, Шанхайската опера, Шанхайският музей, Шанхайската изложбена зала за градско планиране и Народния парк с красиви градини и езеро.

Има посещение на Градината Ю Юан (Yuyuan), в превод "Градината на радостта", считана за една от най-изящните градини в света и типичен представител на класическото китайско парково изкуство. Комплексът е разположен в Стария Шанхай и включва павилиони, живописни дворове, декорирани с алпинеуми, езерца с водни лилии и златни рибки, каменни мостове, вековни дървета и растения - всички свързани с коридори и проходи.

Ще продължим с разходка по крайбрежния кей The Bund - най-известната забележителност и символ на Шанхай, обясни проф. Климен Найденов. Думата „Bund“ е с англо-индийски произход и означава "насип". По протежение на булеварда се издигат 52 исторически сгради, в които се смесват различни класически и модерни западни стилове от времето на първите чужди заселници, заради което крайбрежният район е наричан „музей на световната архитектура“. The Bund гледа към модерните небостъргачи в квартал Пудонг - финансовото сърце на Шанхай, които вечер греят в ярки неонови светлини.

Всичко това и още много е включено в програмата „Величествен Китай“ на The Explorers Club Bulgaria.

Мирослав Иванов