Новини Турагенции

АБТТА: Държавата въвежда свръхрегулация на туроператорите

   
АБТТА: Държавата въвежда свръхрегулация на туроператорите

Някои от заложените в проектозакона за промени в Закона туризма принципи, свързани с въвеждането на Гаранционен фонд, са свръхрегулация на туроператорския бизнес. Това заяви Димитрина Горанова, заместник-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), по време на заседание на Комисията по туризъм към Народното събрание днес.

Тя изрази становището на АБТТА по повод представената от министъра на туризма Мирослав Боршош философия на Гаранционния фонд пред депутатите.

Повод бяха думите на министъра, че проектозаконът не прави разлика между различните видове туроператори и че предполага всички туроператори да плащат вноска в Гаранционния фонд. Според него основна цел за Гаранционния фонд е да защити българския потребител.

Димитрина Горанова отново изложи становището, което АБТТА  поддържа от самото начало на обсъждането на Гаранционния фонд (ГФ) – необходимост от разграничаване на туроператорите на такива, при които съществува финансов риск и които би трябвало да участват с финансова вноска в ГФ, и такива, които не работят с крайни клиенти и не следва да носят солидарна финансова отговорност. В частност, туроператорите, които се занимават с входящ туризъм, както и организаторите на събития, не работят с крайния потребител и не би трябвало да имат финансов ангажимент към фонда. Според Димитрина Горанова в така предложения от Министерството на туризма Гаранционен фонд туроператорите  ще трябва да плащат  обезпечение, което Директивата на Европейската комисия не изисква. „За мен това е свръхрегулация“ каза тя и добави, че е много важно какво ще бъде съотношението и ролята между застраховката "Отговорност на туроператора+ и Гаранционния фонд.

 Браншът подкрепя въвеждането на ГФ с цел изсветляване на сивия сектор в туризма, но сивият сектор не се определя само от фирмите, които извършват туроператорска дейност, без да имат регистрация. За съжаление, някои от най-големите туроператори, които организират чартърни вериги, се застраховат на по-малка сума, отколкото им вменява законът, каза още Димитрина Горанова.

Тя засегна и ключовия въпрос, свързан с контрола, който също трябва да е основна функция на Гаранционния фонд,  както и с размера на вноските и принципа на определянето им. Димитрина Горанова посочи, че в момента не разполагаме с окончателния вариант на проектозакона, поради което АБТТА ще изпрати становището си, след като той бъде публикуван за обществено обсъждане.