Депутатите приеха на първо четене законопроект на Министерски съвет за промени в Закона за въвеждане на еврото в България, който предвижда търговците у нас да не могат да повишават цените на предлаганите от тях стоки или услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори - в срок до края на 2026 г.
Законопрокетът беше приет със 116 гласа "за" (ГЕРБ-СДС, ИТН, БСП, ДПС-НН, един нечленуващ в ПГ), 75 "пртив" (ПП-ДБ, "Възраждане", МЕЧ, Величие) и трима "въздържали се" (АПС). Той беше внесен на 21 юли от Министерския съвет и вчера (22 юли) беше одобрен от Комисията по бюджет и финанси в парламента.
В законопроекта е записано още, че ако търговците не се съобразят с тези изисквания, ги грозят имуществени глоби, които ще се изчисляват като процент от оборота им за предходната финансова година.
Заложено е периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в левове и евро да започне от 8 август тази година и да приключи на 31 декември 2026 година. В рамките на този период ще действа изискването търговците да не повишават цените необосновано.
Цените в магазините ще трябва да се изписват по ясно и еднакво видим начин - с еднакъв размер, вид и цвят, а Министерският съвет може да определи правила и условия за въвеждане на временна мярка за противодействие в случай на прекомерното нарастване на цените на стоки и услуги, се предлага още в законопроекта.
Дебатите в пленарна зала продължиха около два часа и половина, като те бяха белязани от скандали между управляващите и опозицията.
Даниел Лорер от ПП определи законопроекта като "икономическо безумие", визирайки предложението до края на 2026 г. търговец да не може да променя цената си, ако няма обективни фактори.
"Кой орган ще прецени кое е обективен фактор и кое не за повишаване на цените на храните? Всичко това създава условия за брутален икономически рекет. През септември или декември месец по улиците ще бъдат всички фалирали бизнеси заради икономическото безумие в законопроекта", посочи Лорер.
Колегата му Мартин Димитров от ПП-ДБ посочи, че с такива текстове като в Закона за въвеждане на еврото се отваря пътят към диктатурата в България.
"Защо давате правомощия на Министерски съвет да прави каквото си иска? Откъде идват основанията", запита Димитров, според когото проблемът не е въвеждане на еврото. Той смята, че се създават бухалки за целия бизнес.
Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов попита кой диктува законодателната инициатива на управляващите.
"Това е едно извънредно законодателство и с този закон се отменя пазарната икономика, защото фиксирани цени - къде се връщаме ние? На 35 години назад ли? Всичко това няма нищо общо с еврозоната", разкритикува Атанасов.
Според него всичко това ще доведе до ефект на съсипване на дребната търговия.
Йордан Цонев от ДПС-Ново начало пък заяви, че "Възраждане" са насадили страхове в хората от еврото.
"Икономистите и десните не си свършихме работата и много по-рано трябваше да обясним на хората с еврото и какво се случва. Трябваше да им обясним, че България отдавна е въвела еврото. Цялата стабилност на лева се дължи на цялата стабилна европейска валута", обясни Цонев.
Думата взе и депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по бюджет и финанси Делян Добрев, който заяви, че в законодателството се казва, че цените не могат да се покачват необосновано заради това, че България приема еврото.
"Търговците няма да имат право само заради влизане в еврозоната, да се вдигат цените", подчерта Добрев и нападна ПП-ДБ, че може би се присъединяват към клуба на "Възраждане" и на опозицията, които не искат България да влезе в еврозоната и да приеме еврото.
Според него, ако не се приемат тези текстове в закона, ще се приеме по-вредно законодателство с таван на надценките и намеса с пряка намеса в пазарната икономика.