Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Това стана с гласувания на второ четене на общ законопроект за промени в Закона за пътищата късно снощи.
Предложеното изменение по отношение на въвеждането на еднодневната винетна такса влиза в сила в 6-месечен срок от обнародването на промените в "Държавен вестник", предвиждат още приетите текстове.
Прието бе и тол таксите да се диференцират в зависимост от техническите характеристики на пътя или пътния участък, от изминатото разстояние, от категорията на пътното превозно средство и броя на осите, но и от „общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, клас емисии СО2 и специфични емисии СО2“ вместо досегашните „екологични характеристики“ и да се определят за всеки отделен път или пътен участък.
В шестмесечен срок от влизането на закона в сила се предвижда да бъде извършено изменение в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа.
Промяната в методиката за определяне на тол таксите, които заплащат тежкотоварните превозни средства над 3,5 тона, е съгласно изискванията на европейската директива, с която се цели задължително диференциране на таксите за ползване на пътищата според техните екологични характеристики.
Общинските камери и камерите на тол системата вече ще могат да установяват превишена скорост. Това става, след като бяха приети на второ четене и разпоредби от Закона за движение по пътищата.
С измененията се въвежда измерване и контрол на средната скорост по дадени пътни участъци. Според приетите разпоредби електронната система за събиране на пътни такси ще създава доклади и за секционен контрол на средната скорост.
За всяко установено превишаване на средната скорост за съответния контролиран участък от пътя автоматично ще се прилагат статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения - видеозаписи. Докладите заедно с приложените към тях статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения - видеозаписи, представляват доказателства за отразените в тях обстоятелства относно пътното превозно средство, неговия регистрационен номер, датата, часа, посоката на движение, установената средна скорост на движение в контролирания участък от пътя, и местонахождението на техническите средства - част от системата, сочат приетите текстове.
Гласувано бе и общините, в които са въведени в експлоатация автоматизирани технически средства или системи, да осъществяват автоматизиран обмен на данни с информационни системи на Министерството на вътрешните работи за извършване на административнонаказателна дейност от органите му.
От общините ще се предоставят всички необходими данни за пътното превозно средство, установеното нарушение, както и друга относима информация, необходима за осъществяване на административнонаказателната дейност.
Депутатите приеха още длъжностни лица от МВР, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло, да могат да осъществяват контролните си функции по този закон и от необозначени служебни моторни превозни средства на Министерството на вътрешните работи за нарушения, с които се създава непосредствена опасност за движението.
Контролът от необозначени служебни моторни превозни средства може да се извършва и с автоматизирани технически средства и системи, предвиждат още приетите текстове.
"Сигналите за спиране, които се подават от движещи се необозначени служебни моторни превозни средства, са едновременно светлинен сигнал с проблясваща синя светлина, специален звуков сигнал или постоянно светещ или мигащ надпис „ПОЛИЦИЯ!“ и текст с указания към водача на български и английски език, или през високоговорителната уредба на моторното превозно средство“, е записано в приетите разпоредби.
Депутатите гласуваха още Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ да изготвя и внася в Народното събрание на всеки шест месеца доклад за състоянието на пътната безопасност в България.
Ето и най-важните промени:
- Толкамерите вече ще засичат средна скорост на около 50 участъка по магистралите и скоростните пътища, които ще бъдат определени впоследствие;
- Технически преглед вече няма да може да се преминава, ако преди това не сме платили всички глоби по електронни фишове;
- Камерите на общините ще бъдат директно свързани със системата на МВР;
- Небрандирани патрулки с униформени служители излизат на пътя и те не само ще засичат превишена скорост, но и ще имат право да глобяват;
- Максималната скорост за леки автомобили на автомагистрала остава 140 км/ч., за тежкотоварните автомобили - 90 км/ч. В населено място се запазва допустимата скорост от 50 км/ч., като в гъстонаселени райони се създават "Зони 30", където ще се шофира с до 30 км/ч.
- С цел да се ограничи рисковото шофиране по междуградските пътища парламентът прие при превишаване на скоростта с над 40 км/ч. извън населено място, освен глобата от 600 лева, да се отнема и книжката за срок от два месеца. При повторно нарушение глобата скача на 1200 лв., като шофьорската книжка ще се отнема за срок от три месеца.
- Увеличават се глобите, съответно: при преминаване на червен светофар - от 100 на 150 лв., за неспиране на пешеходна пътека глобата също скача на 150 лв., а 100 лв. ще е вече глобата за не спиране на знака СТОП.