Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) настоява Народното събрание да удължи срока за прилагане на намалена ДДС ставка в размер на 9% за обща туристическа услуга до края на 2024 г. Още преди седмица АБТТА изпрати писмо със спешно искане за промяна до Народното събрание,Министерството на финансите и Министерството на туризма като институции, които имат право на законодателна инициатива.
Срокът за прилагане на 9% ДДС изтича на 30.06.2024 г. според промените в Закона за изменение и допълнение наЗакона за данък върху добавената стойност, приети от 49-ото Народно събрание на 12 декември 2023 г.
Ако мярката не бъде удължена, промяната в средата на сезона ще създаде на туроператорите огромни трудности.
Още по време на дискусиите в Комисията за бюджет и финанси към НС АБТТА изрази като активен участник в тях аргументирано несъгласие с предложените промени в несъобразени с бизнес процесите срокове.
В сегашното писмо АБТТА се обърна с настоятелна молба в последните работни дни на 49-ото Народно събрание да бъде преразгледано решението и срокът на действие на намалената ставка ДДС за обща туристическа услуга да се удължи до края на 2024 г.
Аргументите, с които АБТТА подкрепя исканията, остават същите:
АБТТА гледа на преференциалната ставка ДДС като на много важен фактор за възстановяване на входящия туризъм – онази част от бизнеса, която генерира валутните приходи в страната. Наричат го още „скрит износ“ или „износ на място“ и точно затова дори би трябвало да е освободен от ДДС, каквато беше практиката в миналото, за да има България конкурентен износен продукт. Входящият туризъм има силно мултиплициращ икономически ефект, като генерира приходи за много съпътстващи индустрии, които внасят пълния размер на ДДС, а културният туризъм допринася за увеличаване на приходите и на културните институти, които са на бюджетна издръжка.
Отделно от това и не на последно място, установихме, че промяната на данъчната ставки в средата на годината и най-вече в разгара на активния сезон, когато се очаква пикът на документооборота, ще създаде огромни затруднения в коректното отчитане при преминаването от едната на другата ставка при услугите, които застъпват двата гранични месеца.
Въз основа на това считаме, че най-разумното решение е да остане не променена ставката на ДДС до края на финансовата година, а именно 31.12.2024 г.
Седмица след изпращане на писмото, в която не получихме отговор то нито една от институциите, и дни преди приключването на работата на Народното събрание АБТТА отново настоява въпросът да бъде разгледан в приоритетен порядък, за да не бъде застрашен летният туристически сезон в България.