Предложение за промени в Закона за здравето предвижда много по-строга забрана за пушене на обществени места.
Идеята е тя да обхваща и всички нови продукти като електронни цигари и вейп, а нарушенията в заведенията, например, да водят до затваряне на обекта за шест месеца.
Вейпове и електронни цигари да бъдат забранени на закритите обществени места, вкл. в офиси и кабинети - както е сега с тютюнопушенето, искат вносителите.
Проектът за промени в Закона за здравето е внесен от ПП-ДБ.
Сега действащата забрана предвижда само традиционните цигари, тъй като към времето на създаването ѝ по-новите продукти не бяха наложени. Те, от своя страна, са внимателно брандирани и избягват името "цигари", за да не попаднат в тази регулация.
Законопроектът значително разширява и осъвременява понятието "тютюнопушене", като уточнява, че за такова се приема "употреба на тютюневи и свързани с тях изделия, тютюневи изделия за пушене, нови тютюневи изделия, нагреваеми тютюневи изделия, изделия, различни от тютюневи изделия, изделия за пушене, различни от тютюневи изделия и изделия за водна лула, несъдържащи тютюн".
При установяване на употреба, обектът да се затваря за шест месеца и да му се поставя табела, че е затворен заради нарушаване на забраната на тютюнопушене, предвижда предложението.
Затваряне за половин година да има и за обекти, в които се разпространяварайски газ, искат вносителите.
Предложението бързо си навлече гнева на ресторантьорския бранш, откъдето коментираха, че затваряне за шест месеца е твърде сурова санкция. Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България публикуваха остра позиция срещу намеренията за промени.
Предвижда се забрана на лица под 18 години да се продават пълнители за електронни цигари - във физически магазини и онлайн, както и забрана такива да се продават в близост до учебни заведения, лечебни заведения, общежития, на спортни мероприятия и на закрити обществени места.
Предложени са и по-високи глоби за всяко нарушение.
Тези мерки да могат да бъдат обжалвани, но това да не спира изпълнението им, е записано в проектозакона.
Според ресторантьорския бранш "това е не просто неоправдано крайна мярка - това е пореден удар срещу трудолюбивите хора от туристическия и ресторантьорския бранш, които години наред оцеляват въпреки хаоса, липсата на стабилна икономическа политика и постоянните ви опити за репресивни рестрикции" и ще остави без препитание собствениците на тези заведения, техните служители и семействата им.