По-възрастните пътуващи трябва да избягват една често срещана позиция на седене в самолета, тъй като тя може да им донесе здравни рискове.
Експертът по грижи за възрастни хора от Mobility Solutions Direct Лий Картрайт ги предупреждава да не кръстосват краката си в самолета. Той казва:
„Кръстосването на краката по време на полет може да изглежда безобидно, но всъщност е едно от най-лошите неща, които можете да направите за здравето си, докато пътувате. Това може да доведе до болки в гърба и ставите и по-сериозно - да ограничи кръвообращението в краката ви, увеличавайки риска от развитие на дълбока венозна тромбоза.“
Дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) представлява „образуване на кръвен съсирек във вена“, обикновено на крак. Тя може да бъде животозастрашаваща, ако съсирекът се придвижи до друга част на тялото.
Възрастните пътници са особено изложени на риск от ДВТ, казва Лий, който обяснява:
„С напредване на възрастта кръвообращението ни се забавя, мускулната сила намалява и клапите във вените ни не работят толкова ефективно. Други здравословни състояния, свързани с възрастта, като диабет, могат да направят образуването на кръвни съсиреци по-вероятно.“
Как да намалите риска от ДВТ по време на полет?
Продължавайте да се движите по време на целия полет
Лий препоръчва да ставате „на всеки час, за да се разтягате или да се разхождате нагоре-надолу по пътеката“. Това може да помогне за поддържане на активността на краката ви.
Дръжте краката си изпънати, когато седите
„Вместо да седите със скръстени крака, опитайте да ги изпънете пред себе си с леко сгъване в коленете“, съветва Лий. Той обяснява, че това ще „поддържа правилното кръвообращение“ и „ще облекчи част от напрежението в долната част на гърба ви“.
Хидратирайте се
Лий препоръчва да пиете много вода по време на целия полет, тъй като „хидратацията помага на кръвта ви да тече по-лесно“.
Използвайте компресионни чорапи
Лий обяснява: „Компресионните чорапи или чорапогащи прилагат лек натиск върху краката ви, което може да помогне за кръвообращението и да намали отока.“
Правете прости движения с краката си на седалката
Сгъване на краката, въртене на глезените и „леко повдигане на коленете на всеки 30 минути“ може да намали риска от ДВТ, казва Лий.
Симптоми на ДВТ
Подуване на единия крак
Образуването на кръвен съсирек често води до забележимо подуване на единия крак, обикновено около прасеца или бедрото. Зоната може да се усеща необичайно твърда или болезнена на допир.
Повишени крампи
Усещат се подобно на мускулно разтежение или крампа. Може да ви е по-неудобно, когато ходите или стоите, а зоната да е топла или малко зачервена.
Промяна в цвета на кожата
Кожата над съсирека може да изглежда по-червена или по-тъмна от околната област и може да се усеща по-топла от обикновено.
Недостиг на въздух
Експертът предупреждава:
„В по-сериозни случаи съсирек може да се премести в белите дробове и да причини белодробна емболия. Това може да доведе до внезапна болка в гърдите или затруднено дишане и изисква спешна медицинска помощ.“